Suplementacyjne wsparcie metylacji w okresie ciąży

KOMPEDIUM przygotowania do ciąży i postępowania w ciąży przy polimorfizmach MTHFR

(UWAGA: wpis dotyczy tylko i wyłącznie wsparcia metylacji, bez brania pod uwagę innych potrzeb. I co najważniejsze, ciąża musi być zawsze pod kontrolą lekarza ginekologa!)


  • bezpieczny poziom homocysteiny w trakcie starań to 6,5-8, najlepiej około 7 (w ciąży ten poziom mocno spada i tak ma być)
  • W trakcie przygotowań do ciąży i przy prawidłowym poziomie homocysteiny: 400 mcg folianów (TYLKO AKTYWNYCH) na dobę. Nie stosujemy NIGDY syntetycznego kwasu foliowego. Do tego kompleks witamin z grupy B (Aktywne!), DHA, cholina. Kontrola poziomów homocysteiny, B12 i kwasu foliowego raz w miesiącu po odstawieniu suplementacji na 3 dni
  • W ciąży minimalna dawka folianów to 800 mcg na dobę (a często więcej) - TYLKO FOLIANY AKTYWNE w dwóch formach (metylofolian i folinic acid (nie folic)), do tego kompleks witamin z grupy B (uwaga na B12, musi być aktywna), DHA i cholina. Kontrola poziomu homocysteiny, B12 i kwasu foliowego raz miesiącu (BEZ odstawiania suplementacji)

To NIE JEST gotowy przepis na sukces, to tylko ogólne zalecenia. Wszystko musi być zawsze dobrane indywidualnie do konkretnej osoby i przez całą ciążę monitorowane